Marian Urbaniec

Kolejarz, poseł na Sejm PRL IV i V kadencji
21.08.1922 03.06.2010 Jaworzno

Biografia

Urodził się 21 sierpnia 1922 roku w Jaworznie. Po ukończeniu siedmiu klas szkoły powszechnej w Suchej Beskidzkiej i szkoły zawodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej uzyskał wykształcenie zasadnicze zawodowe. Podczas okupacji był wywieziony do niemieckich Bogucic, gdzie pracował w parowozowni, naprawiał lokomotywy i zdobył kwalifikacje maszynisty.

Po wojnie powrócił do Suchej Beskidzkiej, zostając maszynistą na kolei. Od 1945 należał do Polskiej Partii Socjalistycznej, a w 1948 przystąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Aktywnie działał w strukturach partyjnych, pełniąc funkcje sekretarza podstawowej organizacji, instruktora Komitetu Powiatowego PZPR w Suchej Beskidzkiej oraz zastępcy przewodniczącego Rady Zakładowej przy parowozowni.

W latach 1965 i 1969 uzyskiwał mandat posła na Sejm PRL w okręgu Wadowice. Przez dwie kadencje zasiadał w Komisji Komunikacji i Łączności.

Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Suchej Beskidzkiej.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Uzyskał mandat posła na Sejm PRL w okręgu Wadowice (1965, 1969)
Zasiadał w Komisji Komunikacji i Łączności przez dwie kadencje
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi
Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego (1966)
Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie (1996)

Ciekawostki